MAKALELER / BASURDA LASTİK BOĞMA YÖNTEMİ (MEDİKAL ÇÖZÜM)

BASURDA LASTİK BOĞMA YÖNTEMİ (MEDİKAL ÇÖZÜM) :

 Hemoroidlerin, Az İnvazif Ağrısız Yöntemlerle, Pratik Tedavisi

a) Ruber bant ligasyon , yani lastik bant ile boğma ;

b) İnfrared ışın ile koterizasyon veya kısaca fotokoagulasyon

c) Sklerozan ilaçlarla , yani iğne ile kurutma ;

En moda ve gerçekten de etkili , oldukça ucuz , pratik , az ağrılı ve hatta tamamen ağrısız , çabuk sonuç veren yöntemlerdir. I. , II. derece hemoroidlerin tamamı , III. derece hemoroidlerin %70'i ve bütün hemoroidlerin ise  %90'ı bu yöntemlerle tedavi edilebilir. Bununla beraber başarıyı arttırmak için , 1. maddenin (a) şıkkı en az 1 hafta ; ve duruma göre , nüks eğilimi varsa (b) şıkkı , tedaviye eklenmeli ; tahrik ve tahriş edici başka sebepler varsa onlar da giderilmeli . Her üç metodun uygulama alanı ve etkinlik derecesi aynıdır. Ancak meşhur tabir ile, "en iyi yöntem , kişinin en iyi becerebildiği yöntemdir". Bununla beraber her birinin diğerine üstün veya hastaya göre tercihe şayan tarafları vardır . Örneğin infrared koagulasyon çok pratik , en az ağrılı veya ağrısız; ama en pahalı yöntemdir. Hepsinde 1 hafta sonra kontrol ve bazan ikinci kez, müdahale gerekebilir, hiç bir mahzuru olmadan, poliklinik şartalarında, tekraren uygulanabilir.

a- Infrared koagulasyon : Lazer ışık gurubuna yakın , zaman ayarlı bir sıcak ışık olup , çok iyi kontrol edilebilir; 1-2 saniyede kanamaları durdurabilir ve 1-3 saniyelik uygulamalar ile  I. - II. ve bazı III. derece hemoroidleri 1 hafta içinde sorun olmaktan çıkarır. En yeni ve en pahalı yöntemdir.

b- Skleroterapi : Akut veya alevli olmayan I. ve II. bazen de III. derece hemoroidlerin , başta Polidocanol olmak üzere çeşitli sklerozan ilaç injeksiyonları ile onarılmamış yaralar oluşturarak büzüştürülüp anorektal duvara , yani eski yerine yapıştırılmasıdır . Hemoroidin büzülüp kaybolması bir iki haftayı alır. Ancak hemoroid ya da başka nedenle bir kanama vars , bir kaç dakikada durur. İşlemden önce ve sonra antisepsi ve  uygun melhem ile topikal anestezi yapılır , başka işlem yapılmaz . Bazen iğne yapılan yerde , birkaç gün devam eden , az ağrılı bir şişlik oluşabilir ; veya et suyu şeklinde , az bir akıntı olabilir . Bu gibi durumlarda , hastanın ihtiyacına göre 1. maddedeki şıklara kısmen veya tamamen  uyması öğütlenir ; örneğin 1 hf süre ile posasız , sulu gıda yemesi önerilir. Bir hafta sonra , ihtiyaca göre mükerrer kez injeksiyon yapılabilir.

Ehil ellerde yapılan skleroterapi , infrared koagulasyon ve bant ile bağlama yöntemi gibi küçük müdahalelerin hiç birinde gaita kaçağı v.b. gibi komplikasyonlar olmaz; hastane ve evde yatmayı gerektirmez.

c- Lastik bant ile bağlama : Tromboze  olmayan , sık sık kanayan  I. derece ve II. bazen  III. , daha az olarak da IV. derece iç hemoroidlerin pratik tedavisinde uygulanır . Eksternal hemoroidlere lastik bant uygulanmamalıdır, yoksa çok ağrı yapar . Bağlanan hemoroid pakesi bir iki gün içinde eriyerek söner; bant düşer. Yerinde, pek belirti vermeyen, küçük bir yara kalır; o da bir haftada kaybolur. Bu süre içinde arasıra çamaşıra bulaşan, et suyu şeklinde az bir akıntısı olabilir. Daha fazla sorun olmaması için, 1 hf poasız, sulu gıda yemesi önerilir . Anestezi veya önemli bir ön hazırlık gerektirmez.

 BASURDA BİTKİSEL TEDAVİSİNDE %100 ÇÖZÜM

www.solversaglik.com ADRESİNDE

                                          SOLVER KİMYA