MAKALELER / İRMİK ÜRETİMİ - GIDA ANSİKLOPEDİSİ

 

Buğday irmiği: Yabancı maddelerden temizlenmiĢ ve tavlanmıĢ Triticum durum buğdayının irmik öğütme tekniğine uygun olarak öğütülmesi ile elde edilen bir üründür.Buğday irmiği 5 gruba ayrılır;Makarna üretiminde kullanılacak irmik: 125-530 mikron eleklerin arasında kalan ürün olup, elek altı miktarı%10 u, elek üstü miktarı %1 i geçmemelidir.

Ġnce irmik: 125-450 mikron eleklerin arasında kalan mamuldür. Elek altına geçen ve elek üstünde kalan miktarların toplamı %20‘yi geçemelidir.Orta boy irmik: 450-800 mikron eleklerin arasında kalan mamuldür. Elek altına geçen ve elek üstünde kalan miktarların toplamı %20‘yi geçemelidir.Ġi irmik: 800 - 1120 mikron eleklerin arasında kalan mamuldür. Elek altına geçen ve elek üstünde kalan miktarların toplamı %20‘yi geçemelidir.

Tam buğay irmiği : : Triticum durum buğdayının yabancı maddelerden temizlenip, tavlandıktan sonra tekniğine uygun olarak öğütülmesiyle elde edilen, kepek ve embriyoyu da içeren irmiktir.

 

İRMİĞİN ÖZELLİKLERİ

: a) Buğday irmiği kendine has tat ve kokuda olmalı, canlı veya cansız böcek ve/veya parçaları içermemelidir.

b) Buğday irmiğinin rutubet miktarı en çok %14.5 olmalıdır.

c) Buğday irmiğinde protein miktarı kuru madde de en az %10.5 olmalıdır (Nx5.7).

d) Tam buğday irmiğinde protein miktarı kuru madde de en az %11 olmalıdır (Nx5.7).e) Buğday irmiğinde kül miktarı kuru madde de en çok %1 olmalıdır.

 f) Tam buğday irmiğinde kül miktarı kuru madde de en çok %2 olmalıdır. g) Buğday irmiğinde asitlik en çok %0.05 olmalıdır.

ETİKETLER : İRMİK VE ÖZELLİKLERİ,İRMİK NASIL ÜRETİLİR,İRMİK ÇEŞİTLERİ,İRMİK İMALATI,İRMİK YAPIMI,İRMİK ELDESİ,İRMİK NASIL OLUR,İRMİK TEMİNİ,İRMİK YAPILIŞI,BUĞDAY İRMİĞİ,TAM BUĞDAY İRMİĞİ,İRMİKTA PROTEİN NE KADAR OLMALI.

                                                                   HAMMADDELER ANSİKLOPEDİSİ