MAKALELER / KAŞAR PEYNİRİ ÜRETİM FORMÜLÜ - İMALAT FORMÜLÜ

 KAŞAR PEYNİRİ ÜRETİM FORMÜLÜ - İMALAT FORMÜLÜ

 MEVCUT SÜTÜ KAYNAMA NOKTASINA KADAR ISITILIR VE SONRA ISISININ 28 - 34 DERECEYE KADAR İNMESİ BEKLENİR VE SONRA SÜTE KALSİYUM KLORÜR(CACL2) İLAVE EDİLEREK KARIŞTIRILIR( 20 LİTRE SÜTE İKİ KAPAK KONUR) DAHA SONRA PEYNİR MAYASI(20 LİTRE SÜTE BİR KAPAK MAYA KONUR)BİR BARDAK İÇERİSİNE BEŞ KAPAK SU İÇERİSİNE BİR KAPAK KONULARAK KARIŞTIRILIR. VE SÜTE DÖKÜLEREK 5 DAKİKA KADAR KARIŞTIRILIR.

 DAHA SONRA SÜT KABINI SARSMADAN ERKEN SOĞUMAMASI İÇİN SÜT KABININ ETRAFI BİR BEZ VEYA HAVLU İLE SARILARAK BİR VEYA BİRBUÇUK SAAT KADAR BEKLETİLİR. ZAMAN DOLDUKTAN SONRA OLUŞAN PEYNİR BICAK VEYA TEL İLE PARÇA PARÇA KESİLEREK 10 - 15 DAKİKA KADAR BEKLETİLİR. DAHA SONRA PEYNİR PARÇALARI TÜLBENT İÇERİSİNE KONULARAK SU KAP İÇERİSİNDEN DÖKÜLÜR.

      TÜLBENT  İÇERİSİNDEKİ PEYNİR KÜÇÜK PARÇACIKLARA AYRILIR VE KABA KONULARAK DAHA ÖNCE BOŞALTILAN SU KADAR KAYNAMA NOKTASINDA SU KONULARAK SUYUN SICAKLIĞININ 60 DERECEYE KADAR DÜŞMESİ SAĞLANIR. DAHA SONRA 1- 2 SAAT KADAR SÜREKLİ KARIŞTIRILIR. DAHA SONRA PEYNİR SUDAN ALINARAK 65 DERECEDE HAŞLANIR VE PEYNİRİN SÜNME DERECESİNE GELMESİ SAĞLANIR. DAHA SONRA PEYNİR EL İLE UFALANARAK GERİ KALN SUYUN BOŞALTILMASI SAĞLANIR. SONRA İKİ TARAFI AÇIK BİR KALIBA KONULARAK ÜZERİ TUZLANIR VE BİRKAÇ GÜN ODA SICAKLIĞINDA  BEKLETİLEREK KAŞAR PEYNİRİNİN KENDİNE GELMESİ SAĞLANIR.

                                                                                                SOLVER KİMYA

SEO by Artio