MAKALELER / SODYUM SÜLFAT KULLANIMI

SODYUM SÜLFAT

SODYUM SÜLFAT NEDİR, SODYUM SÜLFAT NEREDE VE NASIL KULLANILIR

SODYUM SÜLFAT VE ELDESİ, SODYUM SÜLFATİMALATI - ÜRETİMİ

SODYUM SÜLFAT FORMÜLÜ, SODYUM SÜLFAT MSDS, SODYUM SÜLFAT TÜKETİMİ

1.1. Tanım ve Sınıflandırma

Sodyum sülfat nötr bir tuzdur ve doğal kaynaklardan (göl ve deniz suları), tabii minerallerden, yeraltından ve kimyasal proseslerden yan ürün olarak üretilmektedir. Anhidr sodyum sülfat beyaz kristal yapıda, kristal sodyum sülfat, şeffaf kristaller şeklindedir.

Saf Glauber tuzu teorik olarak % 44 Na2SO4 içerir. % 56 kristal suyu oluşturur ve 10 mol kristal suyu içerir. Sodyum sülfat içeren cevherlerin çeşitli ünit operasyon ve proseslerle zenginleştirilmesi gerekir. Bazı durumlarda deterjan ve textil sanayiinde Na2SO4 . 10 H2O olarak da kullanılmaktadır.

Sodyum sülfat üretim kaynakları ve yöntemlerine göre sınıflandırılmaktadır. Doğada başlıca mineralleri mirabilit, glauberit, tenardit, astrakonit ve jöveit’dir. Göl sularından üretilen sodyum sülfat cevheri glauber tuzu şeklinde ve kristal yapıdadır.

Doğal Sodyum Sülfat Mineralleri :

Mirabilit veya Glauber tuzu (Na2SO4 , 10 H2O)

Tenardite (Na2SO4)

Glauberit (Na2SO4 , CaSO4)

Bloedit (Na2SO4 , MgSO4 , 4 H2O)

a) Kristal Sodyum Sülfat : (Na2SO4 - 10 H2O ) % 42-44 Na2SO4 olup, hegzagonal sistemde iri şeffaf kristaller şeklindedir.

b) Anhidr Sodyum Sülfat : Saltcake sodyum sülfat ortalama % 96 Na2SO4 içermekte olup, beyaz Anhidr Kristalleri veya toz halindedir. Bulk dansitesi 1.20-1.50 gr/m3 arasında değişir.

c) Hafif Tip Sodyum Sülfat : % 98 Na2SO4 içeren parlak beyaz toz halinde, yoğunluğu 0.5-0.7 gr/m3 arasında değişir.

d) Rafine Ağır Tip Sodyum Sülfat : % 99.5 sodyum sülfat içerir, akıcı beyaz kristaller halindedir ve yoğunluğu 1.4-1.6 gr/m3 dür.

1.2. Sektörde Faaliyet Gösteren Uluslararası Organizasyonlar

Belçika ve Avusturya yan ürün olarak üretmekte, Almanya yan ürün ile ihtiyacının büyük bölümünü karşılamaktadır. Ayrıca Kanada, A.B.D., Meksika, Birleşik Devletler Topluluğu ve Çin Halk Cumhuriyeti çok önemli Sodyum Sülfat üreticileridir.

SOLVER KİMYA