MAKALELER / PATATES ÇİZGİ VİRÜSÜ HASTALIĞI..MÜCADELESİ.

patates çizgi virüs hastalıkları ile ilgili görsel sonucu

 ÖZELLİKLERİ

Hastalığın etmeni Patates Y virüsüdür.Yalnız canlı bitki içinde çoğalabilir. Enfeksiyon yeteneğini hasta bitki özsuyunda bir müddet devam ettirebilir. Bitkide sistemiktir. Konukçu bitkide inkubasyon müddeti 5-15 gündür. Bazı test bitkilerinde lokal lezyon verir.

Doğada yaprak bitleriyle yayılır. En önemlileri Myzus persicae (Yeşil şeftali biti), Aulacorthum circumflexum, A. solani, Phopalosiphum padi, Macrosiphum euphorbiae 'dir. Bunlardan M. euphorbiae ve M. persicae Marmara ve Trakya Bölgesi patates ekim alanlarında saptanmıştır. Taşıyıcıda infeksiyon yeteneğini çabuk kaybeden virüsün, esas yayılması vektörlerin kanatlı formları ile olmaktadır.

Virüs her türlü vegetatif aksamla geçer. Patateste en önemli yayılma yolu yumru, dolayısıyla tohumluktur.

patates çizgi virüs hastalıkları ile ilgili görsel sonucu

 BELİRTİLERİ

Enfeksiyonlarda hastalığın belirtileri ilk yıl genel olarak düzensiz mozaik ve koyu lekeler şeklinde görülür. Hastalığın ileri safhalarında yaprakta kıvırcıklaşma görülür.Yaprağın kırılganlığı artar , dokunulduğunda kolaylıkla sapa bağlı olduğu yerden kopar ve gövdede asılı kalır. Bu şekilde çok defa kurur ve çıplak bir sap ve tepede bir avuç kıvrılmış yaprak görülür.

Hasta yumrudan gelen bitkide mozaik, kıvırcıklaşma ilk belirtilerdir. Daha sonra yaprak alt damarlarında kahverengileşme görülür. Böyle yapraklar içe doğru kıvrılır. Büyümede geri kalma meydana gelir. Böyle bitkilerde erken sararma görülür ve yumru bağlama azalır. Hastalığın yukarıda verilen genel belirtileri patates çeşitlerine göre az veya çok değişebilir. Bazı çeşitler belirtisiz taşıyıcıları olabilir.

Hastalık çok defa patates X ve patates A virüsleri ile birlikte görülür. Bu durumlarda yaprakta kıvırcıklaşma ve damar nekrozu daha şiddetlidir. Böyle durumlarda verimi olumsuz etkiler

Hastalık bütün Türkiye ' de patateslerde yaygındır.

 

 KÜLTÜREL MÜCADELE YÖNTEMİ

Hastalığa dayanıklı veya tolerant çeşitlerin ekimi
Hastalığın ve vektörün kış konukçularının patates ekim bölgelerinde imhası
Özellikle tohumluk patatesin vektörlerin bulunmadığı bölgelerde üretilmesi

 

 TARIMSAL İLAÇLARLA MÜCADELESİ

Hastalığın vektörlerine karşı insektisitlerle mücadele yapılmalıdır.Bu , dikimle birlikte verilen sistemik ilaçlar olabileceği gibi , vektörlerin patatese geliş durumlarına göre , patatesin çıkışından sonra verilebilecek sistemik ilaçlarla da olabilir.

 

 TARIM İLAÇLARI VE İLAÇLAMA ZAMANI

Vektörlerin patatese geliş durumlarına göre mücadele zamanı saptanır.

 


GÜBRE ÜRETİMLERİ

VE

İMALAT FORMÜLLERİORGANİK GÜBRELER ANSİKLOPEDİSİ

Herhangi bir organik gübre üretimi düşünüldüğünde ve bu konuda kaynak arandığında ORGANİK GÜBRELER ANSİKLOPEDİSİ sizler için iyi bir gübre üretim kaynağı olabilir. ORGANİK GÜBRELER ANSİKLOPEDİSİiçerisinde yüzlerce organik gübrelerin ÜRETİM FORMÜLLERİ ve İMALAT TEKNİKLERİ mevcuttur.

KİMYASAL GÜBRELER ANSİKLOPEDİSİ

Herhangi bir kimyasal gübre üretimi düşünüldüğünde ve bu konuda kaynak arandığında KİMYASAL  GÜBRELER ANSİKLOPEDİSİ sizler için iyi bir gübre üretim kaynağı olabilir. KİMYASAL GÜBRELER ANSİKLOPEDİSİ içerisinde yüzlerce kimyasal gübrelerinÜRETİM FORMÜLLERİ ve İMALAT TEKNİKLERİmevcuttur.


TARIM HAMMADDELER ANSİKLOPEDİSİ

Organik ve kimyasal gübrelerde kullanılan hammaddelerin fiziksel ve kimyasal özellikleri,kimyasal formülleri, nerede ve nasıl kullanıldığı ve ne içerisinde çözündüğüne ait, geniş bilgi ve kaynağı TARIM HAMMADDELERİ ANSİKLOPEDİSİ içerisinde bulabilirsiniz.


ORGANİK GÜBRELER ANSİKLOPEDİSİ ve KİMYASAL GÜBRELER ANSİKLOPEDİSİ herkesin çok kolay anlayabileceği ve herkesin çok rahat kullanabileceği sade bir dille yazılmıştır.Bu ansiklopediler yardımı ile kendi gübrenizi kendiniz üretebilir veya gübre üretiminde mevcut işlerinizi geliştirmede sizlere yol gösterici olabilir.


ETİKETLER: Patates çizgi virüsü nedir,patateste çizgi virüsü hastalık belirtileri,patates bakımı,patates koruma ilaçları,patateste çizgi virüsü neden olur,patates çizgi virüsü hastalıkları ile mücadele, patateste mantar hastalığı, mantar hastalıkları,patateste çizgi virüsü tedavisi,patates çizgi virüsü ile kültürel mücadele, ilaçla mücadele, tarım ilacı,tarım ilaçları,zirai ilaçlar,patateste çizgi virüs ilaçları,patates yetiştiriciliği,patates gübresi,patates gübreleri,gübre üretimi,gübre toptancıları,gübre formülleri, formül, gübre formülü,patates çizgi virüsü hastalığı nasıl yok olur,patates çizgi virüsü ile mücadele yolları,mücadele yöntemleri.SOLVER KİMYA