MAKALELER / HUMİK ASİT VE FULVİK ASİDİN KULLANIMI

Tarımsal kullanım için hümik asitli gübreler leonardite cevherinin madenden alınması ve 'ekstraksiyon işlemi yapılması ile elde edilmektedir. Ortaya çıkan ürün ise bünyesinde cevherden gelen küçük miktarda mineral madde bulunduran önemli miktarda organik maddedir. Hümik asitli gübreler (humat konsantrasyonları) geleneksel organik madde kaynaklarının yerine kullanılması ile uzun periyotta bir çok avantajlar sağlamaktadır. Hümik asitli gübreler doku besin dengesi, besinin bitki organlarına transferi, üst aksam ve kök gelişimi, ürün verimi ve kalitesi için dikkate değer etkiler elde etmektedirler. Özellikle hümik asit içeren bu tür gübreler organik maddece fakir topraklarda daha etkilidir. Hümik asitlerin verildiği bitkilerin karakterleri özellikle kumlu topraklarda kök gelişimi açısından diğerleri ile kıyaslandığında çok büyük farklılıklar göstermektedir. Özellikle hümik asitli gübrelerin toprağa verilmesi ile ileri bitki gelişimi ve toprak verimliliği sağlandığı anlaşılmıştır.
 
HUMİK ASİT NE YAPAR?
Kök oluşumunu ve gelişimini hızlandırır.
Bitki büyümesini ve gelişmesini kuvvetlendirir.
Çiçeklenmeyi ve meyve tutumunu artırır.
Tohuma uygulandığında çimlenmeyi hızlandırır.
Ürün miktar ve kalitesini artırır.
Topraktaki tuz birikimini önler.
 
BİTKİLER UYGULAMA ZAMANITOPRAK'TAN DEKARAYAPRAKTAN 100 LT SUYA
Buğday, Mısır, Ayçiçeği, Çeltik vb.Kardeşlenme öncesi sapa kalkmada 2 kez1 - 1.5 Lt200 - 300 cc
Elma, Armut, Kiraz, Şeftali, Kayısı, Bağ vb.Çiçek öncesi hasata kadar 3-4 kez1.5 - 2 Lt200 - 300 cc
Zeytin, Fındık, Narenciye vb.Çiçek öncesi hasata kadar 3-4 kez1.5 - 2 Lt200 - 300 cc
Domates, Biber, Marul, Patlıcan, Hıyar, Kabak, Fasulye, BezelyeÇiçek öncesi hasata kadar 3-4 kez2 Lt200 - 300 cc
Kavun, Karpuz vbEkimden önce toprağa kol atmaya başladığında ise yapraktan verilir2 Lt200 - 300 cc
Seralar, Süs Bitkileri vb.Her ekim döneminde toprağa daha sonra yapraktan verilir1 - 1.5 Lt70 - 80 cc

                                                                                               

ETİKETLER : HUMİK ASİT NASIL KULLANILIR, HUMİK ASİT NEREDE KULLANILIR, HUMİK ASİT NE KADAR KULLANILIR,HUMİK ASİT HANGİ BİTKİLERDE KULLANILIR, HUMİK ASİT VE TOPRAĞA ETKİSİ, HUMİK ASİT VE ETKİSİ, HUMİK ASİDİN ÖNEMİ,BİLİNÇLİ HUMİK ASİT KULLANIMI, HUMİK ASİDİN DOĞRU KULLANILMASI, HUMİK ASİ VE KULLANMA ZAMANI.

GÜBRE ANSİKLOPEDİLERİ

    

         KİMYASAL GÜBRELER VE ORGANİK GÜBRELER ÜRETİMİ düşünüldüğünde ve bu konuda kaynak arandığında ORGANİK GÜBRELER   ANSİKLOPEDİSİ veya KİMYASAL GÜBRELER ANSİKLOPEDİSİ formül içeriği bakımından sizlere yeterli olabilir.Bu ansiklopediler içerisinde organik ve kimyasal gübrelere ait,yüzlerce İMALAT FORMÜLLERİ ve ÜRETİM METOTLARI mevcuttur.Bu ansiklopedi içerisindeki gübreleri hiçbir teknik destek almadan tekbaşınıza imal edebilirsiniz.Bu ansiklopedi herkesin çok kolay anlayabileceği ve herkesin çok rahat kullanabileceği sade bir dille yazılmıştır.Bu ansiklopediler mevcut işlerinizin gelişmesine katkı verebilir veya yeni bir iş kolu yaratmada sizlere öncülük edebilir.

SOLVER KİMYA